2024-06-14 - Matcha

Co to je matcha?

Matcha, někdy také mačča, japonsky 抹茶, je tradiční japonský zelený čaj. Je to 100% zelený čaj.

Jaká je historie matchy?

Zelený čaj se údajně dostal do Japonska z Číny během vlády dynastie Tang. Sloužil jako léčivá bylinka. Až ve 12. století se do Japonska z Číny dostala prášková forma. Kromě léčivých účinků se využíval i k rituálním účelům.

Jak se matcha pěstuje?

Čajové plantáže se asi měsíc před plánovanou sklizní zastiňují plachtami. Občas se pak výslednému čaji říká také „stínovaný“.

Nedostatek světla pak čajovníky kompenzují zvýšeným množstvím chlorofylu v listech.

Jak se matcha zpracovává?

Ty nejmladší listy se sbírají, odstraňují se z nich stonky a žilky a následně se spaří, suší a mrazí, aby byla zajištěna neměnná kvalita během celého roku.

Sušené čajové listy se melou mezi žulovými kameny, přičemž za hodinu lze tímto způsobem získat asi 1 unci, tedy necelých 30 gramů. Matcha je tedy logicky úměrně drahá tomuto způsobu zpracování.

Jaké má matcha složení?

Pro matchu je typický katechin EGCG. V matche je ho prý až 137× více, než v jiných zelených čajích. Dále obsahuje aminokyselinu L-Theanin.

V matche je i kofein. V gramu je ho obvykle mezi 20 – 40 miligramy.

Z dalších látek jmenujme zejména vlákninu, proteiny, minerální látky jako draslík, vápník, zinek, železo nebo vitaminy A, C a E, které jsou prospěšnými antioxidanty.

Jaké má matcha účinky?

EGCG zrychluje metabolismus, a tedy i spalování tuků. L-Theanin podporuje aktivitu mozku, zlepšuje paměť i koncentraci, zároveň pomáhá uvolnit a zklidnit. Kofein známe jako stimulant nervové soustavy a srdce.

Čím se matcha liší od ostatních zelených čajů?

Jelikož matcha prášek vzniká rozemletím čajových listů, obsahuje výsledný matcha čaj přímo tyto listy. Ostatní zelené čaje jsou pouze výluh z čajových listů.

Jak má být matcha správně zabalený?

Jelikož vlastnosti matchy může narušit nejen stáří, ale i oxidace či působení světla, musí být matcha zabalen a skladován v hermeticky uzavřených dózách.

Jaké se na přípravu matchy používají nástroje?

Základem je miska na přípravu čaje zvaná „chawan“ (čavan). K ní je potřeba bambusová lžička „chashaku“ (čašaku) na nabírání čaje a bambusová metlička „chasen“ (časen) ke šlehání. Metlička se odkládá na stojánek

Dále je potřeba bambusová naběračka „hishaku“ (hišaku) na nabírání vody a bílá látka „chakin“ (čakin), kterou se vytírá vnitřek misky (čavan).

Pokud se z čajového prášku připravuje hustý čaj zvaný „koicha“ (koiča), skladuje se prášek v dózách „chaire“ (čaire). Prášek pro řidší čaj „usucha“ (usuča) se skladuje v dózách „nacume“.

Komu by to uniklo – „ocha“ (oča) je čaj :-).

Jak se připravuje tradiční matcha čaj?

Podle toho, zda chceme čaj řídký nebo hustý, dáme do misky 2-3 vrchovaté lžičky „chashaku“ matcha prášku. Odpovídá do přibližně 2 gramům pro řídký čaj „usucha“ a 4 gramům pro hustý čaj „kocha“. Aby se netvořily hrudky, používá se občas speciální sítko.

Zalijeme 70 mililitry vody o teplotě cca 70 °C. Pomocí bambusové metličky „chasen“ pak čaj důkladně vyšleháme. Dobře vyšlehaný čaj se pozná podle husté pěny na povrchu.

Alternativně a netradičně můžete použít i speciální „matcha shaker“.

Matcha čaj se při čajovém obřadu servíruje s nějakou sladkostí.

A konečně – čaj lze připravovat a podávat i studený.

Jak se matcha dále využívá?

Matcha prášek se kromě přípravy tradičního čaje využívá i pro přípravu dalších nápojů, zejména takzvaného „matcha latte“. Příprava může být různá, zalévá se vodou i mlékem, může se přidávat i smetana. Běžně k dostání jsou hotové směsi, takže není potřeba připravovat základ z prášku.

Prášek můžeme využít i jako ochucovací prostředek, například čokolády nebo zmrzliny. Lze ho přidat i do snídaňových kaší, vánočního cukroví nebo perníku. Zejména v Japonsku je k dostání nepřeberné množství různých matcha sladkostí.

Co se s matchou dělat nesmí?

Při přípravě matcha čaje je nutné dát pozor na teplotu používané vody. U nás tradiční vroucí voda je v tomto případě nevhodná, protože u teplot přesahujících 80 °C se ničí účinné látky.

Podobný efekt má i použití kovových nástrojů, které ničí prospěšné antioxidanty. Používejte dřevěné nebo aspoň plastové nástroje!

Pokud vidíte matchu prodávat v plechových dózách, tak vězte, že uvnitř dózy je prášek ještě v sáčku, takže není v přímém kontaktu s kovem.

Co není matcha?

Česká republika má ve vyhlášce číslo 187/2023 Sb., paragrafu 4, odstavci 3 výslovně uvedeno: „Zelený čaj připravený rozemletím sušených nejmladších lístků čaje pravého z Japonska na jemný prášek lze označit jako „matcha“.“

Tedy – matcha je pouze ten prášek, který pochází z Japonska. Na českém trhu je ale v prodeji obrovské množství prášků, které se prodávají pod názvem „matcha“, ale pocházejí z Číny. Jde o nekvalitní „náhražky“, matcha prášek to není. S příchodem zmiňované vyhlášky je navíc označování takového prášku jako „matcha“ nezákonné. Čínský prášek by měl být označován jako „práškový zelený čaj“.

Vyhláška měla účinnost od 1. července 2023 a prodejci měli mít rok na to, aby změnili své obaly. Jak jsem při svém posledním nákupu osobně ověřila, k žádné změně nedošlo. Nedivila bych se, kdyby někteří prodejci o vyhlášce ani nevěděli. A u řady dalších pochybuji, že vůbec mají nějaké změny v plánu, řada z nich se pokouší na popularitě matchy vydělat.

A pro úplnost – pozor i na různé matcha „směsi“. Občas nemusí být z obalu na první pohled patrné, že je matcha smíchána s bylinkami, kořením nebo že je přidán cukr. Příměsi jsou pochopitelné u směsí typu „matcha latte“, ale pokud chcete čistý matcha prášek, hlídejte si složení.

Jak se pozná kvalitní matcha?

Laik kvalitní matchu pozná nejlépe podle barvy. Při tradičním japonském zpracování čajové listy neztrácejí chlorofyl, tedy zelené barvivo. A díky tomu je výsledný prášek opravdu sytě zelený. Při výrobě čínského práškového zeleného čaje se používá i tlak vzduchu a vyšší tření způsobuje, že se čajové listy při zpracování trochu spálí a výsledný prášek je zbarven spíše do hněda.

Jak se matcha liší od kávy?

Ačkoli káva i matcha obsahují kofein, podstatný rozdíl je v množství i v obsahu dalších látek, a tedy ve výsledném vlivu na lidský organismus. Káva obsahuje více kofeinu a dodá tedy velmi rychle energii. V matche je kofeinu méně, takže jen mírně povzbuzuje, a v kombinaci s dalšími látkami povzbuzení působí déle.