2023-11-08 - Kniha Vše o japonském smaragdovém pokladu jménem matcha

„Matchová“ je moje oblíbená příchuť ať už jde o zmrzlinu, různé sladkosti nebo přímo pravý matcha čaj. V Japonsku mi chutná tak nějak víc, zřejmě to bude tím, že se tam toho „nebojí“ a chuť je hodně intenzivní. V českých podmínkách je možnost koupit autentické produkty dovážené z Japonska, které jsou ale velmi drahé, nebo vzít za vděk tím méně matchovým, co je vyráběné u nás, což jsou zejména produkty Matcha Tea vyráběné pod značkou Kyosun s.r.o.

V roce 2021 vydali knihu „Vše o japonském smaragdovém pokladu jménem matcha“. Je v pevné vazbě s krásnými sametovými deskami a lesklými doplňky. Knížka má celkem 92, takže by se opravdu dalo čekávat, že v knize je vše. Takže jsem nesprávně očekávala návrat do hluboké historie nebo podrobnosti o zpracování.

O matcha čaji je ale jen úvodních 34 stran, a to ještě počítám i úvodní stránky. Informací je tam spousta, třeba o složení nebo účincích, ale množství informací i grafické celkové zpracování odpovídá propagačnímu letáku. Však taky na té 34. straně je porovnání různých produktů Matcha Tea.

Od strany 35 dál jsou recepty. Nejen na různé nápoje, ale také na obrovskou spoustu různých sladkostí a dezertů. Pozitivně vnímám, že spousta těch dezertů obsahuje docela slušnou dávku matcha čaje a při domácí výrobě samozřejmě není problém si množství ještě navýšit. Pravdou ale je, že jsem žádný recept z knihy nepoužila.

Jak je knížka stručná, ani mě nenapadá, jak bych si ji lépe shrnula. Přijde mi super pro někoho, kdo chce matchu zahrnout do svého jídelníčku – vzhledem k množství dezertů spíše svátečního. Pokud se ale chcete o matcha čaji opravdu dozvědět vše, sáhněte radši po nějakém internetovém zdroji.