2022-11-11 - Náplasti na opary II - Compeed

Než svět pohltil COVID-19, opary jsem moc nemívala. Maximálně jednou za rok. A ještě se hojily opravdu rychle. V posledních dvou letech se mi ale dělají trochu častěji. Není to žádná tragédie, mám ho maximálně dvakrát za rok, pozoruji ale delší hojení.

Nejsem žádná ezo-žena, ale v tomhle konkrétním případě mám pocit, že je to opravdu klasický projev nějakého psychosomatického problému. Prostě – je to v hlavě…

A protože mi letos docházely náplasti Compeed, které si běžně kupuji, objednala jsem si další do zásoby. Přišlo mi ale úplně jiné balení, než na jaké jsem zvyklá. Pojďme se podívat, v čem se nová verze liší od té staré. A pokud by vás zajímalo porovnání původní verze náplastí s náplastmi Cosmos, můžete si přečíst můj starší článek.

Zvnějšku je patrná maximálně jiná barva krabičky, ale po otevření už je rozdíl nepřehlédnutelný. Prvním podstatným rozdílem je chybějící zrcátko. To považuji za tristní způsob šetření, protože zatímco dříve bylo možné díky integrovanému zrcátku nalepit náplast kdykoli a kdekoli, teď je potřeba shánět zrcadlo. Zajímalo by mě, kolik tím výrobce ušetřili, protože alespoň pro mě klesnul komfort dost podstatně.

Zatímco staré náplasti byly balené jednotlivě v průhledných papírovo-plastových obalech, nové náplasti jsou balené v plastových vypouklých obalech a jsou spojené vždy tři k sobě. Už při jejich oddělování je potřeba si dát pozor, aby nedošlo k nechtěnému promáčknutí vypouklé části a tím ke znehodnocení náplasti.

Vypouklý plastový obal je z druhé strany zakryt plastovým „víčkem“. I při jeho sundávání a obecně při manipulaci s náplastí je nutné dát pozor, aby nebylo obal nechtěně promáčknut.

Zatímco původní náplasti byly nalepené na dvou k sobě přiložených podkladových „papírech“, ty nové jsou uvnitř té vypouklé části. Dříve byly náplasti skladné, balení bylo ploché, náplast bylo možné mít pro případ nouze v podstatě kdykoli u sebe, klidně i v peněžence nebo v kapse obalu na mobil. Nové balení je kvůli vypouklé části nepraktické, nelze ho téměř nikam pohodlně uložit a bezpečné skladování je v podstatě pouze v původním obalu.

Jak už jsem opakovaně zmiňovala výše, promáčknutí vypouklé části vede ke znehodnocení náplasti, která je uvnitř. Než jsem přišla na to, jak křehký tenhle obal je, jednu náplast jsem si trochu poškodila. Naštěstí, s ohledem na cenu, byla ještě použitelná, ale umím si představit takové poškození, že prostě bude nutné náplast vyhodit.

Původní náplasti měly v průměru 15 mm, ty nové jsou nepatrně menší, mají pouze 14 mm. Je to možná neznatelný rozdíl, ale pokud se vám občas dělají opary větší, je každý milimetr dobrý.

Při lepení náplasti na místo je potřeba postupovat jinak, než tomu bylo v minulosti. Bohužel je potřeba o něco víc tlačit na místo, kam má být náplast přilepena, což je bolestivé nebo přinejmenším nekomfortní. Zajímalo by mě, jestli ten, kdo o tomto způsobu balení rozhodoval, vůbec kdy opar měl a náplasti použil…

Posledním rozdílem, kterého jsem si všimla, je pravděpodobně změna ve složení lepidla. Může to být subjektivní, nové náplasti jsem použila zatím pouze při jednom výskytu oparu, ale přijde mi, že o něco hůř lepí.

Závěrem bych to shrnula si jen tak, že pokud bych našla místo, kde ještě prodávají tu původní verzi, nakoupím si spoustu balení do zásoby…