2019-06-11 - Jak zabalit na „eurovíkend“

Už je to asi dva a půl roku, co jsem psala o svém způsobu balení na dovolenou a snažila se vám ukázat osvědčené triky. V posledních letech se ale „roztrhnul pytel“ s levnými letenkami a čas od času se objeví i nějaké víkendové. Mezi balením na dvou až třítýdenní dovolenou a balením na víkend strávený v některém evropském městě je ale rozdíl.

Levné letenky jsou navíc výhradně od takzvaných nízkonákladových leteckých společností, které v základní ceně letenky dovolují pouze příruční zavazadlo, a navíc mají dost striktní pravidla na jeho velikost. Třeba takový Ryanair aktuálně dovoluje zavazadlo o rozměru maximálně 40 cm × 25 cm × 20 cm.

Pokud se chcete dozvědět víc třeba o typech zavazadel, podívejte se do mého článku se základními informacemi o cestě letadlem.

Pokud letíte v pátek večer nebo v sobotu ráno tam a v neděli večer zpátky, čekají vás v cílové destinaci maximálně dvě noci a dva dny. V podstatě se dá říct, že nic než občanský průkaz a platební kartu nepotřebujte, ale takové cestování by bylo možná překvapivě spíš složitější. Hodí se třeba ještě telefon :-).

Povolené rozměry příručního zavazadla si zjistěte předem a sežeňte si vhodně velké (malé) zavazadlo. Ideálně malý batoh, se kterým se vám bude po městech pohodlně chodit. Já mám 10litrový batoh Quechua NH100 z Decathlonu. Neoslní vzhledem ani kvalitou zpracování a nesplňuje ani rozměrová pravidla Ryanairu, ale je lehoučký (145,6 g) a tak malý (měří 39 × 30 × 12 cm), že drobné rozdíly v centimetrech nikdo neřeší.

A co se do něj vejde a co si tedy vzít s sebou? Tak předně doklady a peníze/platební kartu. Přes letiště chodím radši s pasem, je to rychlejší, pokud jsou někde automatické brány. Pas, peníze a platební karty mám v ledvince. Ani tak ne kvůli bezpečnosti, jak víme, tak už jsou lokality, kde vás zloději svléknou donaha, aby vás obrali o všechno cenné, ale vyhovuje mi, že to nejdůležitější mám vždycky u sebe a po ruce. Ze stejného důvodu mám telefon v kapse, protože do něj pořád koukám do itineráře nebo do mapy.

Do batohu tak přijde to ostatní:

  • desky s různými rezervacemi – jízdenky, vstupenky, ubytování a jako bonus propiska,
  • deštník – podle předpovědi počasí,
  • čisté tričko a spodní kalhotky,
  • sluneční brýle,
  • plyšový pes Miška, nevynechal jedinou mou zahraniční cestu, takže nemůže zůstat doma :-),
  • elektronicko-kosmetická taštička – je v ní zubní kartáček, pasta, hřeben, líčení, opalovací mléko, krém na ruce, maličký parfém a taky nabíječky na foťák i mobil, USB kabel, náhradní baterie do foťáku, čistící ubrousky, paměťová karta,
  • foťák ve vlastní brašně, kterou si pak hodím přes rameno a v batohu tak mám místo třeba na odložení bundy.